продължение
Ден 8 Мадрид
Определено носещ излъчването на една от най-големите европейски столици, Мадрид зашеметява с красивата си архитектура още в първия момент. Разбира се, той изобщо не може да бъде преразказан и аз нямам подобни намерения. Така, както с Рим, Париж и Лондон, без да изчерпвам списъка, Мадрид просто трябва да се види и усети.
Кралският дворец, пласа Майор, сградата на пощата на площад Сибелес, музеят Прадо, катедралата Нуестра сеньора де Алмудена, сградата на испанската банка, гарата Аточа, църкви, паркове, фонтани – няма край списъкът с градските забележителности… Особено красив е вечер, когато внушителната му архитектура е огряна в светлини и изглежда още по-съвършена.
Booking.com
Ден 9 Мадрид – Ел Ескориал – Мадрид
Идеално би било, ако човек не е ограничен от времето и може да остане поне седмица в Мадрид. Ние имахме на разположение само три дена от двуседмичната обиколка на Португалия и Испания, като през тях трябваше да вместим пътуване до Толедо (70-80 км в южна посока) и до Ел Ескориал – около 50 км на северозапад от Мадрид.
Затова половината от втория ден посветихме на Ел Ескориал.
Градчето се казва Сан Лоренцо де Ел Ескориал и там се намира бившата резиденция на испанските крале и манастирът Сан Лоренцо, построени по времето на Филип II. Изключителният и монументален архитектурен комплекс естествено е част от списъка на ЮНЕСКО със световно културно наследство.
Разположен върху огромна площ, освен кралски дворец и манастир, Ел Ескориал включва още базилика, под която се намира кралският пантеон със саркофазите на испанските крале и техните майки, пантеон на принцовете, художествена галерия с богата колекция от платна на ренесансови художници, кралска библиотека. Един от главните архитекти на комплекса е бил ученик на Микеланджело, а особен интерес предизвиква Залата на битките, цялата във фрески, изобразяващи победите на испанската армия.
Външната фасада на Ел Ескориал се различаваше от видяните от нас досега дворци с изключително строгия си и изчистен стил, който сякаш допълнително подчертава могъществото на Испанската империя от онова време. Макар и да изглежда малко мрачен, Ел Ескориал трябва непременно да се види.
Следобедът прекарахме в Мадрид в музея Прадо. Като един любител на картинни галерии, каквито не пропускам да посещавам навсякъде, където пътувам, искам да споделя, че такива огромни колекции на отделни имена като Гоя, Веласкес, Ел Греко, Бош и т.н. не съм си представяла, че ще видя на едно място. Наистина е един от най-големите музеи на художествено изкуство в света и вярно, че изисква време да го обиколиш и то не малко, но бъдете сигурни, че си заслужава напълно.
Ден 10 Мадрид – Толедо – Мадрид
Пътуването до Толедо (столица на областта Кастил-Ла Манча) на практика отне целия ден, защото след като пристигнахме, въобще не искахме да си тръгваме 🙂 Още на влизане в града се разкрива невероятна гледка – толкова живописна, че сякаш нереална: средновековни сгради, улици, мостове, разположени амфитеатрално, оградени от крепостни стени, с извисяващия се най-отгоре замък Алкасар.
Старият град на Толедо – няма никакво съмнение – е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Катедралата на Толедо е една от най-пищните, а съкровищницата й – от най-богатите, които сме посещавали, с незнайни количества злато и скъпоценни камъни. Особено ценна е т.нар. дарохранителница – специално изработена по поръчка на Изабела Кастилска с първото злато, донесено в Испания от новите земи, открити от Колумб. В съкровищницата на толедската катедрала се съхраняват картини на Гоя, Веласкес, Рубенс, Ел Греко.
Къщата на Ел Греко е друга популярна забележителност в Толедо, заедно с малката църква “Санто Томе”, където срещу скромна сума (мисля, че беше около 2 евро) може да се види известната му творба “Погребението на граф Оргаз”.
Манастирът “Сан Хуан де лос Рейес” също трябва да бъде включен във всяка туристическа обиколка на старата испанска столица. Построен в чест на раждането на сина на Изабела Кастилска и Фердинанд Арагонски, манастирът е образец на готическия стил в съчетание с арабски елементи.
Мостът “Сан Мартин” над река Тахо е великолепно място, от който в романа на Сервантес Дон Кихот е тръгнал от Толедо.
В още множество църкви, синагоги и джамии може да ви се прииска да влезете, докато се движите из лабиринта на уличките в стария град. В околността често ще виждате статуи на Дон Кихот и Санчо Панса, а в десетките магазинчета с мечове, саби и бижута, изработени от висококачествена стомана може да си загубите няколко часа в зяпане и избиране.
Посещението ни в Толедо завърши късно вечерта, когато все пак трябваше да си тръгнем, за голямо наше съжаление.
Booking.com
Ден 11 Мадрид – Сарагоса – Барселона
Почти целият ден премина в преход от Мадрид до Барселона, който е малко над 600 км. Трасето минава през Сарагоса (столица на областта Арагон), което е чудесна възможност да се разгледат някои забележителности там, макар и частично.
Най-голямо впечатление ни направи базиликата “Нуестра сеньора дел Пилар”, свързана с легенда, в която през I век от н.е. Дева Мария се явила на Свети Джеймс, подала му своя малка дървена статуя и парче яспис и му заръчала да построи храм в нейна чест. Той построил малък параклис, който се смята за първия в историята храм, посветен на Божията майка. На същото място през по-късните епохи били изграждани различни по архитектура и стил църкви, докато се стигне до тази, която виждаме днес – барокова базилика, построена през XVII век, чийто сводове се украсяват от фреските на Франциско Гоя.
Друго от чудесата, свързани с тази катедрала, е описано в хрониките от гражданската война в Испания (1936-1939), когато върху нея са пуснати общо три бомби, но нито една не избухва.
Надявам се някой ден пак да имаме път натам, за да успеем да видим повече от Сарагоса.
Вечерта пристигнахме в Барселона и се настанихме в хотела.
За последните дни на маршрута из Пиринейския полуостров можете да прочетете в отделен пост Барселона за всички