Тайланд се обикаля трудно. Разстоянията са огромни, а по-интересните места са пръснати на картата във всевъзможни посоки. И тъй като не всеки разполага с неограничено време за пътешествия, се налага да се избере маршрут, в който е ясно, че много от първоначално набелязаните градове и острови ще отпаднат. Нашата цел е да имаме възможно най-малко вътрешни полети, затова изборът ни се спира на няколко дни в Банкок с идеята за дневни екскурзии до близки места като Аютая и плаващия пазар в Рачабури, съчетани с няколко дни за почивка по плажовете на Краби, общо с 1 вътрешен полет Банкок – Краби.
Тъй като Тайланд е един различен свят от познатия ни в Европа, а снимките и видеата обикновено представят дори и най-красивите места в идеализиран вид, трябва да се знае, че пътуването до тази далечна дестинация е съпътствано и от неудобства – още като започнем с дългия и уморителен междуконтинентален полет. Jet lag-ът е гарантиран и в програмата е добре при пристигане да се предвиди достатъчно време за релакс и възстановяване, а не да се тича по обиколки на забележителности веднага.
Всички са чували чужди впечатления от Банкок. За някои от недостатъците вече имаме нагласа – за храната на улицата, за трафика и мръсния въздух, но други ни изненадват – например, че в „Страната на усмивките” хората не са особено усмихнати. Откриваме и че тук масово се говори английски с неразбираем акцент и оскъден речник, заради което вероятността да проведеш по-сложен разговор от поръчка в ресторант, клони към нула. Отчитаме като невероятен късмет, че в един от туровете (от Банкок до Аютая) екскурзоводката ни говори английски на супер високо ниво и е много усмихната. Махаме с ръка на всички неоправдани очаквания и преувеличения за този най-посещаван град в света за последните няколко години и до края на пътуването се съсредоточаваме само върху положителните преживявания.
Какво ни харесва най-много в и около Банкок:
1) Храмовете и Големият кралски дворец.
Гранд палас, в който се намира и Храмът на изумрудения Буда, категорично е най-впечатляващата забележителност в Банкок. Храмът на полегналия Буда (Wat Pho) също е в списъка с топ забележителности. Храмът на Зората (Wat Arun), който предимно е представен в интернет пространството в нощни снимки (не без помощта на photoshop), всъщност и на дневна светлина е прекрасен, а фотошоп не му е необходим!
2) Скай баровете и гурме ресторантите върху покривите на 5-звездните хотели в комбинация със светлините на нощния Банкок са едни от най-приятните места в този шумен и пренаселен град. Кухнята е на високо ниво, а сред chill-out музиката на открития покрив човек може да изпита илюзията, че е в предаване на Lux TV, но рано или късно идва време да се плати сметката и да се слезе отново на земята (или в случая на банкокските улици) 🙂 Препоръчваме Zoom Rooftop Bar & Restaurant на 40-я етаж на хотел Anantara Sathorn, както и емблематичния за Банкок Vertigo Restaurant на 61-я етаж в хотел Banyan Tree – и двата се намират в модерния район Sathorn.
3) Старата столица на Сиам – Аютая. Нощувките в Банкок от наша гледна точка си заслужават дори и само заради близостта до Аютая. Тя е на 70 км на север от Банкок, а храмовете не могат да се преброят и са изключителни. Турът до Аютая е перфектен – с автобус на отиване, а на връщане от Нонтабури се качваме на круиз по Чао Прая с обяд (много добър бюфет), с трансфери от и до хотела, общо 10 часа. Мястото, което ни прави най-силно впечатление е историческият парк Аютая (ЮНЕСКО) с руините на няколко храма. Един от тях – Wat MahaThat е един от най-старите храмове в Тайланд, строен в кхмерски стил през 13-14 век. В същия комплекс е и прочутото Дърво на Буда. Имаме време да видим още в Аютая Wat Na Phramane, Wat Lokayasutharam с гигантската статуя на полегналия Буда и Летния дворец на краля (Bang Pa-In Royal Palace).
4) Аквариумът SeaLife в търговския център Siam Paragon в Банкок. Целият район на Siam Paragon изглежда отличаващо се добре на фона на останалата част от града, с някои от най-скъпите хотели в града.
5) Плаващият пазар Дамноен Садуак, на 120 км югозападно от Банкок – една доста противоречива като отзиви от пътешественици атракция, която на нас ни харесва най-вече заради пъстрите и екзотични гледки. Самите стоки на пазара не представляват интерес, но лодките по каналите са забележителна картина, в която цветовете и формите се сменят непрекъснато. Определено можем да кажем, че плаващият пазар в провинция Рачабури заедно със старата столица Аютая най-много се доближават до предварителните ни представи и нагласи за Тайланд.
Какво ни харесва на Краби
Избираме Краби като по-спокоен, тих и слабо населен при сходни природни дадености с близкия Пукет и заради близостта му до някои от най-красивите плажове в Андаманско море – Рейли, Пра Нанг, плажовете на островите Пи Пи, Ко Яо Ной, Ко Яо Яй,остров Хонг и други, които остават съвсем далеч примерно от Ко Самуи. Полетът от Банкок е около 75 минути.
Тъкмо заради нелекия момент на избор и желанието да се види всичко някои пътешественици (особено групата 20 – 30 годишни) избират варианта на island-hopping или казано на български прехвърлят се от остров на остров най-вече по вода, като нощуват максимум по 1-2 вечери на едно и също място. Тъй като решаваме, че това би било по-скоро натоварващо, а не релаксиращо преживяване предвид и дългите полети до Тайланд, предпочитаме класическия вариант да нощуваме на едно място, а когато желаем, да си организираме дневни екскурзии. Спираме се на курорт с достъп по суша. Една част от хотелите дори на самия Краби са достъпни само по вода, което означава, че от летище трансферът първо е с миниван, а после продължава с лодка и накрая завършва с…трактор (да, правилно сте прочели) – хората и куфарите се качват в открит вагон, теглен от трактор, за да не се мокрят на слизане от лодката. Избираме възможно най-тих плаж и по-далеч от туристическия център Ao Nang с много туристи, хотели, хостели и шумни заведения.
Напълно различен от мегаполиса Банкок, потъналият в зеленина Краби сякаш живее още в 60-те години на миналия век. Цялата ивица е осеяна с малки островчета, които правят гледките от брега уникални. За най-красив от плажовете на Краби се смята плажът Рейли и на място се убеждаваме, че това е напълно вярно. До Рейли се стига за 10 минути с longtail boat от Ао Нанг, а около плажа има няколко хотелски комплекса, в които може и да се отседне за целия престой. Недостатък е, че през деня нонстоп прииждат туристи дали с организирани турове или самостоятелно с лодките-таксита от Ао Нанг, но плажовете са препълнени поне до 5-6 часа следобед.
По-надолу от Рейли бийч се намира другият най-красив и интересен плаж на Краби – плажът Пра Нанг (Phra Nang) в близост до едноименната пещера. Точно към Пра Нанг и близките острови гледа прочутият ресторант-пещера The Grotto. Храната е чудесна, а гледките – без аналог. Докато сме в ресторанта отброяваме поне десетина моторни лодки с по 30-40 души – от различни дневни турове, с които и без това претъпканият плаж се превръща в гъмжило от жадни за нови гледки туристи, щракащи селфита като обезумели. Тръгваме по обратния път – покрай пещерата. По външната стена на Phra Nang cave се катерят многобройни търсачи на адреналин, въпреки табелите, че поемат собствен риск поради възможността от срутване. В района е пълно с маймуни и е осеяно с надписи, забраняващи да им се дава храна.
За щастие на нашия плаж няма подобни проблеми. 🙂 Плажът Туб Каек е спокоен и почти пуст през целия ден, тъй като е един от най-отдалечените и зает основно от хотели с частни ивици. Липсва и шумът от лодки, какъвто в Ао Нанг и Рейли се разнася непрекъснато. А залезът над Туб Каек е една от най-романтичните гледки откакто сме в Тайланд.
Галерия Аютая