Продължаваме с още 5 от най-удивителните и посещавани замъци на нашия континент. Виж предишните десет замъка и крепости в Най-красивите европейски замъци – част I
11. Замъкът Хоензалцбург (Festung Hohensaltzburg) в Австрия
Един от най-големите замъци и крепости от Средновековието – замъкът Хоензалцбург или буквално Горен Залцбург, се издига високо на хълма Фестунгсберг в красивия австрийски град Залцбург, контрастирайки на бароковите градски покриви. Строителството на крепостта е започнало през далечната 1077 г. Смята се, че за цяла Централна Европа това е най-старото запазено градско укрепление. От множеството крила и постройки на крепостта най-любопитни за посетителите се оказват княжеските стаи, смятани за образец на готическия стил, Златната зала, музеят на Хоензалцбург, тъмницата и залата за мъчения. Панорамната гледка от върха на часовниковата кула Ректурм също е задължителна част от разглеждането на крепостта. Съвременният музей на марионетките също предизвиква интерес, а уникалната възможност да присъствате на класически концерт сред средновековните зали на крепостта, какъвто се провежда почти всяка вечер, въобще не е за изпускане.
12. Замъкът Стърлинг (Stirling Castle) в Шотландия
Като стара столица на Шотландското кралство много преди Единбург, Стърлинг е пропит с история и е добре известен на почитателите на филма „Смело сърце“ 🙂 . Около него са се водили някои от най-важните битки от Войните за независимост на Шотландия, между които и прочутата битка на Стърлингския мост в края на 13-ти век, спечелена от шотландците, предвождани от сър Уилям Уолъс. Кралска резиденция до началото на 17-ти век, замъкът в Стърлинг се нарежда сред най-значимото историческо наследство на Шотландия. В него са короновани редица владетели на Шотландия като кралица Мери Стюарт, а самият замък е преживявал множество битки и обсади и на няколко пъти е падал под контрола на англичаните. Сред най-интересните постройки в него са Кралският параклис, Старата кралска сграда, Дворецът (в ренесансов стил), Голямата зала, а също градините и Кралският парк.
13. Шато дьо Шантий (Château de Chantilly) във Франция
Замъкът Шантий се намира на 50 км на север от Париж. Първоначално е бил издигнат през 14-ти век въру скала в блатист район около реката Нонет. Сменял е обитателите си през вековете, като всеки добавял или променял по нещо според актуалния архитектурен стил от епохата. Така комплексът в Шантий е съставен от различни постройки като Малкия замък, датиращ от 16-ти век, Новия замък в неоренесансов стил от времената на 17-ти и 18-ти век и т.н. През 19-ти век последният обитател на Шантий, Анри д’Орлеан херцог Омалски – син на крал Луи-Филип, завещал замъка на Френския институт, който да съхрани богатите колекции от предмети на изкуството и огромната библиотека, притежавани от фамилията му. През 1898 г. в Шато дьо Шантий отваря Музей Конде (Muséé Condé) с безценните картини на най-прочути майстори като Рафаел, Ботичели, Пусен и много други. Интерес в Шато де Шантий представляват още градините, хиподрумът и конюшните към замъка, смятани за най-голямата сграда от вида си в цяла Европа. Големите конюшни помещават Музея на коня (Musée Vivant du Cheval).
14. Замъкът Бларни (Blarney) в Ирландия
Замъкът Бларни близо до Корк също има дълга история. Първият замък на същото място е издигнат от дърво още през 10-ти век, два века по-късно е построена каменна крепост, а днешната постройка датира от 15-ти век и е дело на Дермът Маккарти. На върха на замъка се намира неговата най-прочута забележителност – Камъкът на красноречието (Stone of Eloquence) или Камъкът на Бларни и всеки, който го целуне, след това забравя всякакви проблеми с речта и способностите си да убеждава някого словесно. Легендата разказва още, че през 16-ти век кралица Елизабет I изпратила графа на Лестър да поеме владение над имота от Кормак Маккарти. Маккарти обаче постоянно намирал повод да отклони намеренията на графа, като или го канел на банкет или намирал друго извинение, а съответно Елизабет I получавала същите пълни с отклоняващи вниманието от въпроса писма, за това как се движат нещата. В крайна сметка замъкът така и не бил освободен от Маккарти, а думата “blarney” (ласкателства, празни приказки), която Елизабет ядосано произнасяла всеки път, когато получавала новини от графа, останали като име на въпросния замък.
15. Замъкът Хоенцолерн (Burg Hohenzollern) в Германия
Потомствената резиденция на династията на Хоенцолерните импозантно се извисява на едноименния хълм в Швабските Алпи. Замъкът Хоенцолерн се намира до градовете Бизинген и Хехинген, а най-близкият голям град е Щутгарт – на около 65 км. Първите основи на замъка са положени през 11-ти век и през дългата си история, белязана от върхове и падове, на няколко пъти е разрушаван и построяван отново. Днешната сграда на замъка в забележително красив неоготически стил е издигната в средата на 19-ти век по идея на краля на Прусия Фридрих Вилхелм IV. От стария замък е запазена единствено църквата Св.Михаил. И днес Хоенцолерн продължава да е собственост на принца и принцесата на Прусия. Превърнат е в един от най-посещаваните от туристи замъци в Германия. Изложени за посетители са кралски корони, картини и други ценности, свързани с историята на известната династия.